S C EN A R I U S Z L E K C JI Nauczyciel: Joanna Jakubik, Matylda Złotkowska Klasa: 2b Data: 12.01.2017 r. Temat lekcji: Wypowiedź pisemna - ćwiczenia...
11 downloads
38 Views
49KB Size
SCENARIUSZ LEKCJI Nauczyciel: Joanna Jakubik, Matylda Złotkowska Klasa: 2b Data: 12.01.2017 r. Temat lekcji: Wypowiedź pisemna - ćwiczenia. Cel ogólny: Rozwijanie sprawności pisania listów Cele operacyjne (szczegółowe) •
rozwijanie sprawności czytania ze zrozumieniem (zad. 1, 2a, 3a, )
•
rozwijanie słownictwa (zad.2b)
•
rozwijanie sprawności pisania (zad. 3b)
1. Wiadomości – Uczeń: •
zna różne formy wypowiedzi pisemnych
•
wymienia słownictwo oraz wyrażenia stosowane podczas wypowiedzi formalnych i nieformalnych
•
identyfikuje styl formalny oraz nieformalny wypowiedzi
•
rozróżnia teksty formalne od nieformalnych
•
ilustruje (np. przykładami) wyrażenie, które można stosować
•
2. Umiejętności – Uczeń:
•
stosuje zaawansowane struktury gramatyczne podczas udzielania odpowiedzi,
•
wykonuje wszystkie zadania bez większej pomocy nauczyciela,
•
wykorzystuje informacje podane w tekście,
•
dopasowuje wyrażenie do ich znaczeń,
•
odpowiada pełnymi zdaniami, używając różnych struktur gramatycznych,
•
pyta o nowe, nieznane słownictwo ,
•
redaguje odpowiedzi w zależności od komentarzy nauczyciela,
•
analizuje pytania i odnajduje odpowiedzi w tekście,
•
ocenia wypowiedzi kolegów i koleżanek, potrafi wskazać ich błędy w zastosowaniu podstawowych struktur gramatycznych,
3. Cele wychowawcze:
kształcenie umiejętności aktywnej pracy w parach
kształcenie umiejętności efektywnej pracy w grupach
rozwijanie postawy aktywnej podczas lekcji
rozwijanie ciekawości interkulturowej
Czas trwania: 1 godzina dydaktyczna
Materiały i środki dydaktyczne: Upstream Advanced Student's Book,
Planowany przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne (ok.2 min) 2. Sprawdzenie zadania domowego (ok. 5min) 3. Rozgrzewka językowa: nauczyciel pyta uczniów jakie wypowiedzi pisemne znają, a następnie uczniowie rozmawiają w parach na temat wypowiedzi pisemnych jakie stosują najczęściej. (ok. 5 min) 4. Praca indywidualna– uczniowie czytają krótki tekst z zadania 1a, a następnie cała klasa odpowiada na pytania dotyczące tekstu z zadania 1b. (ok. 5 min) 5. Praca indywidualna oraz praca w parach – uczniowie czytają email z zadania 2a, a następnie odpowiadają na pytania dotyczące tekstu, po czym w parach porównują swoje odpowiedzi przez, a następnie odpowiedzi sprawdzane są z całą klasą (ok.5 min) 6. Praca w parach – uczniowie dopasowują podkreślone frazy z tekstu z bardziej formalnymi odpowiednikami, a następnie zadanie jest sprawdzone z całą klasą. Po zakończeniu dopasowywania, objaśniane są pozostałe elementy leksykalne z tekstu (ok.5 min) 7. Praca indywidualna – uczniowie czytają tekst z poleceniem do napisania emaila, następnie odpowiadają na pytania dotyczące treści zadania. Cała klasa wspólnie sprawdza odpowiedzi. (ok. 10 min) 8. Praca w grupie – uczniowie w grupach wymieniają najważniejsze elementy wypowiedzi pisemnej – email/list oraz tworzą plan wypowiedzi pisemnej listu elektronicznego i prezentują go klasie (ok. 5 min) 9. Podsumowanie zajęć oraz zadanie zadania domowego (ok. 3 min)
Praca domowa uczniów: uczniowie mają napisać email do zadania 3a ze strony 115
Przewidywane problemy i proponowane rozwiązania:
Uczniowie mają problem ze zrozumieniem nowego słownictwa/wyrażeń. Nauczyciel pyta innych uczniów o wyjaśnienie, ilustruje przykładami, podaje synonimy/antonimy,
w ostateczności używa tłumaczenia.
Uczniowie nie są zainteresowani lekcją, brak im motywacji. Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od krótkiej rozgrzewki, aby uruchomić wiedzę, którą uczniowie mają na dany temat. Nauczyciel stara się zaangażować wszystkich uczniów do udziału w zajęciach poprzez zadawanie pytań, pracę w parach/grupach, różnorodność zadań.
Uczniowie potrzebują więcej czasu niż przewidziano na wykonanie zadania/kończą zadanie przed wyznaczonym czasem. Nauczyciel monitoruje pracę uczniów i dostosowuje czas do tempa wykonywania zadań.