S C E N A R I U S Z L E K C J I Nauczyciel: Joanna Jakubik, Matylda Złotkowska Klasa: 2b Data: 12.01.2017 r. Temat lekcji: Wypowiedź pisemna - ćwiczen...
11 downloads
23 Views
49KB Size
SCENARIUSZ LEKCJI Nauczyciel: Joanna Jakubik, Matylda Złotkowska Klasa: 2b Data: 12.01.2017 r. Temat lekcji: Wypowiedź pisemna - ćwiczenia. Cel ogólny: Rozwijanie sprawności pisania recenzji oraz rozprawek Cele operacyjne (szczegółowe) •
rozwijanie sprawności czytania ze zrozumieniem (zad. 5, 6, 8c )
•
rozwijanie słownictwa (zad.8b)
•
rozwijanie sprawności pisania (zad. 4, 9)
1. Wiadomości – Uczeń:
zna różne formy wypowiedzi pisemnych
wymienia słownictwo oraz wyrażenia stosowane w rozprawce oraz recenzji
identyfikuje styl rozprawki oraz recenzji
ilustruje (np. przykładami) wyrażenie, które można stosować
2. Umiejętności – Uczeń: •
stosuje zaawansowane struktury gramatyczne podczas udzielania odpowiedzi,
•
wykonuje wszystkie zadania bez większej pomocy nauczyciela,
•
wykorzystuje informacje podane w tekście,
•
dopasowuje wyrażenie do ich znaczeń,
•
odpowiada pełnymi zdaniami, używając różnych struktur gramatycznych,
•
pyta o nowe, nieznane słownictwo,
•
redaguje odpowiedzi w zależności od komentarzy nauczyciela,
•
analizuje pytania i odnajduje odpowiedzi w tekście,
•
ocenia wypowiedzi kolegów i koleżanek, potrafi wskazać ich błędy w zastosowaniu podstawowych struktur gramatycznych,
3. Cele wychowawcze: •
kształcenie umiejętności aktywnej pracy w parach
•
kształcenie umiejętności efektywnej pracy w grupach
•
rozwijanie postawy aktywnej podczas lekcji
•
rozwijanie ciekawości interkulturowej
•
Czas trwania: 1 godzina dydaktyczna
•
Materiały i środki dydaktyczne: Upstream Advanced Student's Book,
•
Planowany przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne (ok. 2 min) 2. Rozgrzewka językowa: nauczyciel pyta uczniów czego może dotyczyć recenzja, gdzie można się z nią spotkać, czy kiedykolwiek pisali recenzję (poza zajęciami językowymi), itp. (ok. 5 min) 3. Praca w parach – uczniowie czytają recenzję płyty, a następnie dyskutują w parach na temat informacji zawartych w poszczególnych paragrafach. Po zakończeniu jedna z par przedstawia swoją opinię. (ok. 8 min) 4. Praca indywidualna – uczniowie łączą rozcięte zdania w całość, a po upływie wyznaczonego czasu wskazane przez nauczyciela osoby czytają rozwiązania. W razie wątpliwości tłumaczone są nowe wyrazy oraz wyrażenia. (ok.8 min) 5. Praca w grupach – uczniowie przygotowują ramowy plan recenzji do polecenia 4 z podręcznika, a następnie prezentują go klasie. Pozostałe grupy słuchają i udzielają rad, jakie punkty można dopisać do danego planu. (ok.8 min) 6. Praca indywidualna – uczniowie czytają tekst oraz uzupełniają luki podanymi słowami. Następnie wskazani uczniowie przedstawiają odpowiedzi. (ok. 6 min) 7. Praca w grupach – uczniowie odpowiadają na pytania dotyczące tekstu, a następnie prezentują odpowiedzi klasie. (ok. 6 min) 8. Zakończenie lekcji – nauczyciel zadaje zadanie domowe. (ok. 2 min) •
Praca domowa uczniów: uczniowie mają napisać recenzję wybranej płyty CD oraz rozprawkę na temat pracy.
•
Przewidywane problemy i proponowane rozwiązania:
•
Uczniowie mają problem ze zrozumieniem nowego słownictwa/wyrażeń. Nauczyciel pyta innych uczniów o wyjaśnienie, ilustruje przykładami, podaje synonimy/antonimy, w ostateczności używa tłumaczenia.
•
Uczniowie nie są zainteresowani lekcją, brak im motywacji. Nauczyciel rozpoczyna zajęcia od krótkiej rozgrzewki, aby uruchomić wiedzę, którą uczniowie mają na dany temat. Nauczyciel stara się zaangażować wszystkich uczniów do udziału w zajęciach poprzez zadawanie pytań, pracę w parach/grupach, różnorodność zadań.
•
Uczniowie potrzebują więcej czasu niż przewidziano na wykonanie zadania/kończą zadanie przed wyznaczonym czasem. Nauczyciel monitoruje pracę uczniów i dostosowuje czas do tempa wykonywania zadań.